سیزده پلاگین (افزونه) برتر جیرا

محبوبیت جیرا همچنان رو به افزایش است و در حال حاضر در مشاغل مختلف در بخش های صنعتی از دولت گرفته تا نظام بهداشت و سلامت مورد استفاده قرار می گیرد.یکی از دلایل اصلی موفقیت مداوم جیرا تعداد زیادی از توسعه دهندگان هستند است  که پلاگین هایی برای گسترش قابلیت های جیرا ارائه می دهند پلاگین ها ویژگی های ارزشمندی دارند از قبیل شخصی سازی ، امنیت و ادغام ویژگی ها که می تواند نحوه ی استفاده از جیرا را به طور کامل تغییر دهد.چگونگی انتخاب پلاگین هایی که متناسب با نیازمندی باشد چگونگی نصب و پیکربندی آن کاری دشوار می نماید.

پلاگین های جیرا چه کاری انجام  می دهند؟

پلاگین های جیرا نرم افزار هایی هستند که کاربران می توانند برای بهبود عملکرد جیرا آن را نصب کنند . اطلسیان به آن ها “برنامه ” یا ” افزونه ” می گوید . در بازار اطلسیان بیش از ۳۰۰۰پلاگین منحصر به فرد و تقریبا ۱۰۰۰تامین کننده وجود دارد.

پلاگین های جیرا طیف گسترده ای از ویژگی های کاربردی و مفید را ارائه می کند:

 • ارتقاء گردش کارها با تغییر گردش کار تا متناسب با شغل شما باشد و اتوماتیک کردن گردش کار برای صرفه جویی در زمان
 • امنیت و ورود به سیستم برای مدیریت احراز هویت کاربر و ایمن سازی استقرار جیرا
 • ردیابی زمان برای نظارت بر زمان سپری شده در پروژه ها و بهبود بهره وری
 • قابلیت اسکریپت نویسی برای شخصی سازی رفتارهای پیش فرض ،فرم ها ، داشبورد ها و موارد دیگر
 • ادغام با سایر ابزار های کلیدی مانند Githubو Saleforce

سیزده پلاگین مفید جیرا

پلاگین های محبوبی در جیرا وجود دارد که تقریبا به تمام نیازها پاسخ می دهد پیدا کردن پلاگین که متناسب با نیازمندی های شما در سازمان باشد امری مهم است .سیزده پلاگین با کیفیت که نیازهای زیادی را پوشش می دهند به همراه خلاصه ای از ویژگی های برجسته معرفی می شود :

 1. Automation
 2. Scriptrunner
 3. JSU Automation Suite for jira
 4. BigGantt
 5. Easy BI Report and Chart for jira
 6. BigPicture
 7. Structure
 8. Email This Issue
 9. Zephyr for jira –Test Management
 10. Git Integration
 11. Insight Asset Management
 12. SAML Single Sign On
 13. Tempo Timesheets

Automation

اتوماتیک سازی فرآیندهای روتین و گردش کارهای درجیرا از ویزگی های این پلاگین است.هرچه دامنه ی یک پروژه گستره تر می شود و تعداد بیشری از کاربران اضافه می شوند، ادمین جیرا باید وقت بیشتری را برای انجام فعالیت هایی مانند ایجاد ایشو ، تخصیصی اولویت ها و اضافه کردن نظرات صرف کند. این پلاگین به ادمین ها اجازه می دهد با ساختار های از پش تعیین شده از این موانع عبور کنند.نیازی به نوشتن اسکریپت های سفارشی نیست و منحنی یادگیری را به حداقل می رساند.

قواعد با تعریف عملکرد برای تریگر ها (triggers)و کاندیشن ها (conditions)ایجاد میشود.برای مثال زمانی که یک ایشوی جدید در یک پروژه ی خاص  ایجاد می شود ، به طور خودکار اعلان ایمیل به اعضای تیم مربوط ارسال می شود.

این ابزار قدرتمند به ادمین جیرا امکان صرفه جویی در زمان به طرق مختلف را می دهد:

 • اختصاص خودکار مسائل
 • اضافه کردن ریز مسائل (subtask)در زمان ایجاد مسائل
 • بستن مسئله اصلی (parent task) زمانی که ریز مسئله (subtask )بسته شده است
 • فرستادن اعلان ها Slack/SMS/Emailبرای ایشو های با اولویت بالا
 • بازگشایی خودکار ایشو در پاسخ به نظرات مشتری

Script Runner

این پلاگین ویژگی پیشرفته ی اتوماتیک سازی را با پیچیدگی بیشتری ارائه می  دهد.اسکریپت رانر برای شخصی سازی جریان های کاری پیش فرض ، عملکردها و  فرم های فیلدها از Groovy ، که منبع باز است، استفاده می کند. اسکریپت رانر برای ساخت گزارش های سفارشی با استفاده از زبان جست و جوی پیشرفته JQL  ، کلمات کلیدی و ریز کلمات سوالی استفاده می کند.REST اجازه ی ادغام با برنامه های مانند Tempo علاوه بر ابزار های خارجی را می دهد.

بسیاری از اسکریپت ها به راحتی برای استفاده ی موارد معمولی در دسترس می باشند ، می توان از Groovy برای نوشتن اسکریپت ها ی سفارشی برای  اضافه کردن  فرآیند های خاص در جیرا  استفاده کرد .به عنوان مثال ، می توان از این پلاگین برای تغییر نمای داشبرد با اضافه کردن فیلد های مورد نظر ، ایجاد ترتیب سفارشی از فرم ها با conditions و validators  نوشته شده و اعمال قواعد موبوط به ورود اجباری داده و قوانین transitions، استفاده کرد .

JSU Automation Suite for jira workflows

این پلاگین برنامه ی خودکار بدون نیاز به اسکریپت نویسی در گردش کارهاست .JSU برای خودکار کردن وظایف تکراری به کار می رودو می تواند برای همگام سازی داده هادر ایشو های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.ادمین جیرا از JSU برای برآورده شدن پیش شرط ها فبل از اجرای پست فانکشن ها(Post function) استفاده می کند که روشی برای تعریف فرآیندهایی اضافی است که باید در طول انتقال (transition )انجام شود.

JSU ویژگی های سودمند دیگری نیز دارد:

 • ایجاد فیلد های اجباری در گردش کارها
 • اجازه ی کار بر روی ایشوهایی که در اسپرینت فعلی نیستند را به کاربران نمی دهد
 • کپی کردن ایشوها بر اساس الگوها
 • وجود گردش کارهای مختلف در کنار هم
 • ایجاد خودکار مسائل مرتبط با هم
 • فعال کردن پست فانکشن (Post function)در زمان ایجاد یک ایشو

Big Gantt

این پلاگین یک نمودار گانت را فراهم می کند که با جیرا یکپارچه شده و به طور خودکار به روز رسانی ایشو ها را نمایش می دهد.با “کشیدن و رها کردن ” به شما این امکان را می دهد که به راحتی بتوانید جدول زمانی و وابستگی های منابع را تجسم کنید .BigGanttبه کاربران امکان رد یابی تاریخ ها و وضعیت ها را می دهدو به طور خودکار ساختار تجزیه شده ای از کار را ارائه می دهد.علاوه بر این به کمک پلاگین های دیگر جیرا از جمله Big template می توان محتوای BigGanttرا به MS Excel یا MS Projectانتقال داد.

Easy BI Report and Chart for jira

جیرا منبعی جامع از اطلاعات مربوط به پروژه هاست که با Easy BIمیتوان این اطلاعات را استخراج کرد.این پلاگین امکان تجسم داده های غنی جیرا را به وسیله ی گزارشات و نمودارها فراهم می کندو می تواند این داده ها رادر داشبوردها برای نظارت منظم فراهم آورد .گزارشی که با “کشیدن و رها کردن ” ایجاد میشود می تواند این تصویر سازی را راحت تر کند.این موارد شامل جداول ،نمودارهای پراکندگی ،نمودار خطی و میله ای و پای است.این پلاگین به کاربران امکان تجزیه و تحلیل دادها ی خارجی از کانفلوئنس ، google sheets، sql databaseو سایر منابع را به همراه داده های جیرا می دهد.همچنین کاربران می توانند تصویری تعاملی را در Easy BIایجاد کنند و داده های زیر هر نمودار را بررسی کنند.

Big Picture

این پلاگین ابزاری برای مدیریت پورتفولیوی پروژه است امکان مدیریت منابع ،ریسک ،نقشه ی راه محصول و وظایف را در چندین پروژه می دهد .در این پلاگین می توان مجوعه ای از پروژه ها ی جیرا را به نام”برنامه ” ایجاد کرد .داشبرد این پلاگین با اطلاعاتی که از پروژه های جیرا استخراج می کند اطلاعات ارزشمندی در مورد وابستگی میان برنامه ای رائه می دهد.

از ویژگی های مفید Big Picture می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

 • ایجاد و مدیریت وظایف در Gantt chartبرای چندین برنامه
 • تجسم همپوشانی جداول زمانی میان چندین برنامه
 • نمایش وابستگی منابع و تخصیص کارها بر اساس حجم کار و ظرفیت منابع
 • ایجاد یک ماتریس ریسک برای دسته بندی و مدیریت ریسک بر اساس اهمیت آن
 • ایجاد و به اشتراک گذاری نفشه راه اجایل با سایر اعضای تیم
 • استفاده از سایر ویژگی های گانت مانند تجزیه ی ساختار کار ،ویرایش بصری کار ،استخراج و ورود ویژگی ها و موارددیگر

Structure

یکی دیگر از پلاگین ها برای مدیریت پورتفولیوی پروژه structure است که برای سازمان هایی با پروژه های زیاد و چندگانه کار می کنند، مناسب است .رویکرد بصری آن به مدیران پروژه امکان بررسی جامع پروژه های در حال انجام و تجزیه و تحلیل وابستگی های متقابل پروژه را می دهد.در این پلاگین کاربران سلسله مراتب را مشاهده می کنند تا بر اساس آن پروژه ها و ایشو ها  را در جیرا در نظر بگیرند.structure تمام موضوعات را بر اساس سلسله مراتب پیکربندی می کند سپس در زمان واقعی تمام آن ها را به روز رسانی می کند این امر باعث مدیریت و ردیابی صد ها بلکه هزاران ایشوی در حال انجام در جیرا می شود.

Email this Issue

این پلاگین راه کارهایی کاربردی برای ایمیل کردن فراهم می آوردبرای مثال بدون نیاز به خروج از جیرا به کاربران اجازه می دهد از داخل جیرا ایمیل های ارسال کنند.ایمیل ها را می توان  به کاربران خاصی داخل خود جیرا مانند assignees یا reporters ارسال یا حتی ایمیل را به هر آدرس خارجی ارسال کرد .کاربران می توانند هر ایمیل مر بوط به موضوع خاص را ردیابی کنند و در صورت وقوع رویداد خاص در گردش کار یک اعلانی به طور خودکار ارسال کنند. این پلاگین با داشتن ویژگی قوی الگوها امکان ایجاد قالب سفارشی را به راحتی برای کاربران مهیا می سازد.

Zephyr for jira test management

Zephyrابزاری قوی برای مدیریت موارد آزمایشی است که به کاربران اجازه ی ایجاد برنامه های آزمایشی و پیوند آن ها به ایشوهای جیرا را می دهد.این برنامه ساختاری دارد که گروه بندی منطقی از آزمون هادر یک چرخه وجودارائه می دهد.این چرخه ی آزمون می تواند به طور وقت باشد یا ساختاری .

Zephyr از ویژگی های ذیل برخوردار است :

 • قابلیت ردیابی پایان – به پایان نقاط اتصال بین نیازمندی های کاربران ،تست،و نقایص داخل یک سیستم
 • جمع آوری ساده ی معیار ها بر داد های آزمون با زبان HQL و ZQL
 • سفارشی سازی داشبورد های جیرا برای نمایش معیارها مانند نقص عمده ،پیشرفت در اجرای تست ،نتایج و غیره
 • پشتیبانی چند زبانه برای موارد تستی
 • ادغام توسعه ی رفتار محور ،خودکار سازی ،مدیریت آزمون با ابزارهایی مانند Cucumber for jira ،test complete ،selenium و junit

Git Integration Overview

این پلاگین منبع کد Git و جبرا را گرد هم می اورد تا توسعه دهندگان و بررسی کنندگان نیازی به جابه جایی بین دو برنامه نداشته باشند.این پباگین تمامی سرور های Git از جمله Gitlab، Github ،Azure repos،AWA code commit ،Bitbucket وBeanstalk را پشتیبانی می کند.

با این پلاگین می توان تمام کد ها ، branchها و تگ ها و درخواست های داخل جیرا را استخراج کرد .برای مثال زمانی که یک ایشو داخل جیرا باز می شود به راختی می توان تغییرات کد مربوطه را مشاهده  کرد .بررسی که به این نحو از داخل خود جیرا انجام می شود ، باعث می شود روند توسعه سریع تر و یکپارچه تر انجام شود.

از جمله ویژگی های سودمند و کاربردی این پلاگین می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • جست و جوی Gitبا JQL
 • اجازه ی مستقیم مشاهده ی فایل ها ،مقایسه ی Branch، استخراج و ادغام درخواست هااز تمام ایشو های جیرا

Insight Asset Management

این پلاگین برای مدیریت دارایی سازمانی استفاده می شودکه قابلیت تجسم قوی برای کمک به تجزیه و تحلیل تاثیر گذاری و تاثیرپذیری و نقشه راه وابستگی ها ارائه می دهد.با اتصال دارایی هایی از قبیل سرورهای ویندوز ،لینوکس ،متعادل کننده های بار و از همه بیشتر با دارایی های جیرا ردیابی به دارایی های پایگاه داده از ایشو آسان تر می شود و زمان حل موضوع نیز کاهش می یابد .این پلاگین با ابزارهای دیگری مانند Tempo ،کانفلوئنس ،AWS،Google cloudو Azure ادغام می شود.

SAML single sign on jira

مدیریت چندین حساب کاربری و گروهی برای ادمین جیرا ممکن است دشوار باشد.این پلاگین با ادغام جیرا با سایر برنامه های شناسایی هویت مانند Microsoft ADFS،Azure AD ،G Suite ، Sale force onelogin،AuthOو Okta  تایید ورود به سیستم را ارائه  می کند.ادمین می تواند اهراز هویت را به idpواگذار کند اما همه ی آن هارا از طریق SAML SSOمسیر یابی کند. پس از تایید کاربران در IDP،آن ها می توانند بدون نیاز به پس ورد به جیرا دسترسی پیدا کنند.

از سایر ویژگی های این پلاگین می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

 • تهیه ی زمان بندی دقیق کاربر و گروه
 • همگام سازی خودکا داده های کاربر و گروه از IDPs
 • تنظیم سریع و پیکربندی از طریق Wizard
 • ورود آسان ابرداده ها از IDPs
 • امکان ارسال درخواست های امضا شده SAMLو دریافت پاسخ های رمز گذاری شده
 • خروج از همه ی برنامه ها که از طریق IDPsیکسان سازی می شوند
 • آسان برای ردیابی خطاها ردیاب تایید هویت و اعتبار

Tempo timesheets

این پلاگین به ردیابی زمان صرف شده برای هر پروژه در جیرا کمک می کند .میتوان ازآن برای لاگ کاری به طرق مختلف استفاده کرد . می توان آن را با google calendar یا office calendar برای همگام سازی فعالیت های به طور خودکار، داشتن حساب تعطیلات و سایر فعالیت های ،ادغام کرد .مدیران می توانند به آسانی به برگه ی زمانی هر عضو تیم دسترسی داشته باشند و آن ها را رد یا تایید کنند.TEMPO همچنین منبع عالی برای ایجادگزارش ها،دانستن موضوعی که زمان برای آن صرف شده و بهبود بهره وری است .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>